Hadi Yine İyisin

İşte Türk popunun bilinmez ve dönüşü olmayan bir yola girdiği 90’ları en iyi yansıtan eserlerden bir diğeri. Yıllar sonra dinlerken ağızlarımızı açık bırakan bir başka şaheser.

Tayfun 90'larda pırıl pırıl parlarken.

Çoğumuzun zihninde saksafon kavramı ile özdeşleşmiştir Tayfun. Bu enstrümanı Türkiye’ye getiren ve kitlelerle tanıştıran kişi olarak anımsayabileceğimiz Tayfun’u gerek albüm kapağında, gerek kliplerinde, gerekse diğer çeşitli fotoğraflarında bu can yoldaşından ayrı görmek oldukça güçtü. Hey Corç, Versene Borç‘un Corç ve Maykıl’ından aşina olduğumuz deri ceket ve motosiklet katkılı serseri imaj Allah’ın emriydi zaten, aksi düşünülemezdi. Ancak bütün bu imaj, Tayfun’un saçları, altın oranı bozan uzun bacakları ve belki de bunun sonucu olan paçaları kısa kalan pantalonları olmadan diğerleri arasında silinir giderdi. Saksafonuna ek olarak Tayfun’u Tayfun yapan şeyler, o pantalonu, o bacakları ve kafasını yem yiyen tavuk misali sağa sola sallarken sallanan saçlarıydı.

Şimdi, şarkının tamamı o dönemde dünyadaki pop müziğin anlaşılamamasının, yanlış anlaşılmasının bir kanıtı. Berbat bir müzik, kötü bir ses, söz yazılamadığı için ardarda tekrarlanan kelimeler, sırf Tayfun çalabildiği için araya sıkıştırılmış zorlama saksafon yeterince iyi.

Tayfun kendi kasetlerinden ibaret standın önünde dans ederken.

Ancak biz bu şarkıyı klibiyle hatırlamak istiyoruz. Hey Corç, Versene Borç’un zaten saçmalık olsun diye çekilmiş klibinin aksine, Hadi Yine İyisin’in klibi başlı başına bir şaheser. Klipte Tayfun Trabzonsporlu Orhan saçlarıyla, şık kıyafetiyle bowling salonuna girer, kah kendi kasetlerinin dizildiği reyonun önünde özel dansını yapar, kah saksafon çalar, kah şarkısını söylerdi. Hatta klibin bir yerinde işini bırakır, bowling topunu alır, atışını yapar, ve sırf artistlik olsun diye koyulmuş bu sahnede lobutların tümünü devirmeyi başaramazdı.

Tarkan öncesi dönemin kıpırdanmalarından biriydi Tayfun (hoş, o dönemki Tarkan’ı Tarkan dönemine katmak doğru olur mu bilemiyorum). Yıllar sonra bir de kamera şakası programında görmüştük kendisini, öldüğüne mi inanmıştı neydi.

Tayfun lobutları devirememiş olabilir. Ama önemli olan denemek. Elini taşın altına koymuş biri olarak kalbimizdeki yeri oldukça sağlam kendisinin.

This entry was posted in Müzik, Türk Popu and tagged . Bookmark the permalink.

3 Responses to Hadi Yine İyisin

  1. Pingback: Hey Corç, Versene Borç | 90'lar Müzesi

  2. Pingback: Duman Üstüm | 90'lar Müzesi

  3. Pingback: Kenan Doğulu | 90'lar Müzesi

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s