Lego

Aslında Lego’yu uzun uzadıya açıklamaya hiç gerek yok, zira kendisi 2005 yılında dünyanın en hatırlanan 5. markası seçilmiş. Biz de istatistiğin gücüne güveniyor ve Lego dediğimizde Danimarka’nın dünyaya armağanı, birbirine geçerek bize yaratma sınırsızlığı vadeden mucize tuğlacıkları anımsayacağınıza kesin gözüyle bakıyoruz.

Legogiller.

Lego birçok kişiye göre oyuncak aleminin kralıydı. Kırmızı panjurlu evlerden fütüristik arabalara tatlı canımız ne isterse onu oluşturabilir, eserimizi bir dakikada hunharca yok edip yeni tasarımlara yelken açabilirdik. Sarı benizli, ekseriyetle şapkalı Lego adamların ülkesinin taçsız imparatoruyduk, hayal dünyamızda yaşama şansına erişen bu 2 cm uzunluğundaki adamlara güzel bir gelecek sunmak için çırpınırdık her yana dağılmış rengarenk legolarımızla…

Böyle renkli ve yaratıcı bir oyuncağın tek tip olması bittabii beklenemezdi, çeşit çeşitti Legolar. Örneğin azla yetinenlerin asla sahip olamadığı, şimdi Boyner olan Çarşı’dan, MMM Migroslara kadar çoğu mağazanın oyuncak reyonunun üst raflarına gözlerimizi dikip hayran hayran kutusuna baktığımız Lego Technic serisi vardı ki, bilimkurgu filmlerinden fırlamış robotlar, başka gezegenlere ait makineler, helikopterler, tekneler derken uçar giderdi çocukların 250 gram aklı. Ancak gerek bu yapıların karmaşık görüntüsü, gerek Lego’nun bile bu seriyi genç dimağlara tavsiye etmemesi (Lego Technic’in tavsiye edilen yaş grubu 16 yaş ve civarıydı), e tabi biraz da fiyat faktörü bizleri basit Legolarla imtihana devam etmeye itti.

Şu asalete bakar mısınız...

Bir de Lego Model Team vardı, 90’larda Lego piramidinin tepesinde otururdu. Model Team Legoları hem Technic gibi büyük ve kompleks yapılardı, hem de Technic’in bitmemiş gibi duran eserlerinin aksine sade Legoların şık görüntüsünü taşırdı. Model Team, Technic’ten de sonraki adımdı ve klasik Legolarla yatıp kalkan çocuklar için oyuncaktan ziyade bir sanattı. Günümüzün neredeyse tek parçadan ibaret olan abidik gubidik Lego şekillerini içermez, tamamen eski usül Lego parçalarını kullanarak filmlerde gördüğümüz koca koca Amerikan kamyonlarını, yatları, arabaları, helikopterleri, jetleri yaratırdı; bunlar da serinin hakkını verircesine gerçeklerine benzerdi.

80’lere kadar Almancı akrabaların cömertliğiyle evlerimize girme şansı bulabilen Lego, 80’lerin ortalarından itibaren Türkiye’de de satılmaya başlandı ve sanırım 2000 yılına gelene kadar da ülkemizde altın çağını yaşadı. Ancak Lego dediğimize bakmayın, büyük ihtimal çoğumuzun evinde Lego taklidi başka markaların ürünleri mevcuttu, zaten yan sanayi olmasa  devlet hastanelerinin, devlet eğitim kurumlarının yuvalarında çocukluklarını geçirmekte olan 90’lar veletleri Lego kavramıyla tanışırlar mıydı meçhul. Şimdiki kadar olmasa da yine pahalıydı bu orijinal Lego’lar, her Türk ailesinin elektrikli süpürgesi haznesinin müdavimi olmaları bir hayli zordu bu fiyatlarla. O yüzden isimlerini hatırlayamadığım (hatırlayan varsa çekinmesin yazsın) bu yan sanayi arkadaşlara da teşekkürü borç bilirim, böylece sınırlar kalktı, bir akşamüstü İTÜ Maçka Kampüsü’nde bulunan çocuk yuvasında Kimya Profesörü’nün kızı Göksu ile Fakülte müstahdeminin kızı Merve birlikte evler inşa edebildiler, eşitlik rüzgarları esti okul öncesi sınıfının pencerelerinden…

Biz de Lego'dan Galata Kulesi yapamaz mıyız?

Yıllar yılları kovaladı, 90’lar boyunca dünya çapında rakipsiz olan Lego şov işine girişti, Lego’dan Özgürlük Anıtı, Empire State Binası, araba, hatta minyatür şehir bile yaptı. Üstün başarısını kendi kültürünü yaratarak pekiştirdi ve böylece oyuncak dünyasının tartışmasız en kült markalarından ve konseptlerinden biri olmayı başardı.

Günümüzde ise Lego, yeni nesil oyuncaklara karşı eski popülaritesini koruma savaşında. Setler almış başını gitmiş, Harry Potter şatoları, dev hayvanat bahçeleri, Technic serisinde Star Wars’un envai çeşit ulaşım araçları… Bizim sevdiğimiz, bir kova dolusu Lego ve birkaç yeşil tabandan oluşan o klasik Legolar ise pek satılmıyor, sanırım günümüz çocukları bir avuç tuğlacıkla canının istediğini yapmayı ‘sıkıcı’ buluyor, en sevdiği filmden bir model inşa etmek varken eski usül bir oynama biçimiyle yetinmiyor, yetinemiyor.

3-5 parça da cebimize atsak...

Biz 90’ların fakir ama gururlu çocukları, en azından iki-üç parça Lego özlemi ile yanıp tutuşurken Lego da bunun farkında görünüyor.

Dünyanın çeşitli yerlerindeki konsept mağazaları bulunan Lego, New York Rockefeller Center’da şekerci dükkanı misali bir bölümü de içinde barındıran büyükçe bir mağazaya sahip. Bu bölümde üzeri açık fanuslar halinde renk renk, boy boy Legolar ve iki boy kap var, istediğiniz boyu alıp şeker seçer gibi lego seçiyorsunuz, kabınızı dolduruyorsunuz ve kasaya gidip parasını ödüyorsunuz. Sonrasında ne oluyor derseniz, kazık kadar adamlar eve kadar bile sabredemiyor, dükkana en yakın Starbucks’ta kaplarını boşaltıyor, 15-20 sene öncesine dönerek başlıyorlar oynamaya…

Peki bu kovalardan birini size versek? Evet, 90’lar Müzesi takipçilerinden şanslı bir kişi, hiçbir şey yapmadan Mart ayı sonunda aşağıda fotoğrafını gördüğünüz Lego kabının sahibi olacak.

Ayrıntılar burada!

Nacizane hediyemiz.

This entry was posted in Oyuncaklar and tagged , , , . Bookmark the permalink.

6 Responses to Lego

 1. Hülya says:

  Müthiş!! Legoları görmeyeli çok uzun zaman olmuştu, umarım ben kazanırım

 2. http://www.kertenpelex.com adresinden ben bir tane aldım. Star wars. mutluluktan ölücem nerdeyse. Benim gibi sevenler için internet adresini yazdım. Resmen gözlerim doldu legoları görünce ya. 🙂

 3. angelsdemos says:

  ah o kap benim olsa..

 4. Murat Tekir says:

  çocukluğumun tek eğlencesiydi neredeyse..saatlerce başından kalkmazdım

 5. Pingback: K’Nex | 90'lar Müzesi

 6. Pingback: 90'lar Müzesi

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s