Bel Çantası

90’ların tatil babası stereotipinin ayrılmaz bir öğesiydi bel çantası. Adı üstünde, bele takılan ve el veya omuzla desteklenmesi gerekmeyen başına buyruk bir garip çantaydı. Bazıları tarz olsun diye askısını bol bırakıp onu öne doğru sarkıtırdı, bazılarıysa belin sağ veya sol tarafından.

Her zaman yanlarında çantaları olan kadınların aksine erkekler için bulunmaz bir nimetti bel çantası. Kışın ceket, mont, kaban gibi cepleri olan kıyafetler sayesinde sigara, çakmak, not defteri, anahtar, selpak, cüzdan, kalem, bozuk para (o zaman cep telefonu yoktu Allah’tan) gibi nesneleri görüntüyü kabartmadan taşıyabilen erkekler yaz gelince çaresiz kalırlardı. Hele o zaman moda olan Levi’s 501 tipi jean’ler göz önüne alınırsa daracık ceplere bunları sığdırmak olanaksızdı. Bel çantası ise tam o anda imdada yetişirdi. Belli boyutlar aşmayan nesneler bel çantası içinde kolayca taşınır ve bu nesnelere zahmetsizce erişilirdi. İnsanoğlunun bel çantasıyla ortak çıkarların kesiştiği noktada muhteşem bir ilişkisi vardı.

Bel çantasıyla mutlu bir vatandaş. Dış görünüşe verdiği zarara dikkat edin.

Objektif bir değerlendirmeyle bel çantası işlevselliğin tavan yaptığı bir tasarıma sahipti. Adeta bir insan römorkuydu, ekstra bir cepti. İnsanın taşıma kapasitesine arttırmasına rağmen ona ek bir külfet çıkarmazdı. Ama olmadı, olamadı. Bel çantası insan zevkinin değişkenliğine yenildi. Kadın ve erkek güzelliğinin önemli unsurlarından biri olan bel kısmının kapatılması insanların hiç hoşuna gitmemişti. İşlevselliğin de bir sınırı vardı. Estetik, işlevselliği bu sefer yendi. Kadınlar bir süre boyunca bel çantasına ikinci bir şans verip onu normal çanta gibi omuzlarında taşısa da zamanla, teker teker bel çantaları kaybolmaya başladı. Ara sokaklardaki kahvelerde çalışan bir takım garsonlar, işportacılar ve pazarcılar dışında bu çanta türünü kullanan fazla insan kalmadı. Bel çantaları yerini yine bele takılan cep telefonu taşıma kaplarına bırakarak azalarak yok oldu.

Birçok evde şu an divan altlarında, kışlık elbiselerin saklandığı dolaplarda eski hayranlarına hüzünlü hüzünlü bakan birer bel çantası bulmak mümkündür. Tek işlevleri iyi sapan yapmak, iyi futbol oynamak, güzel oyuncakları olmak olan eski çocukluk arkadaşları gibi kullanılıp bir kenara atılmışlardır…

This entry was posted in Moda and tagged . Bookmark the permalink.

1 Response to Bel Çantası

  1. Sinan Ceylan says:

    Lafuma marka bel çantam hâla var. Hatta çok sık kullanıyorum bisikletle gezerken. Koltuk altında filan değil yani, misler gibi kullanıyorum. Bence son bir kaç yıldır yaygınlaşan omuz askılı çantalardan çok daha işlevsel. Bence esas onlar atılmalı kenara köşeye.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s