Spor

90’lar spor dünyasının birçok efsanesine tanıklık etti hiç şüphesiz.

Futbol açısından bereketli bir onyıldı 90’lar: içine üç tane Dünya Kupası (İtalya ’90, ABD ’94 ve Fransa ’98) sığdırmış, Ronaldo, Baggio, Stoiçkov, Schmeichel, Bergkamp ve Hagi gibi efsaneleri doğurmuştu.

O yıllara kadar mütevazı kabul edilecek Türk futbolu ise temel olarak Galatasaray’ın altyapıdan gelen, Alman disipliniyle şekillenen istisnai genç nesli ile dikkat çekici bir ivme yakalamıştı. Bu ivmenin sonucu olarak 2000’lerin hemen başında Türk futbolu Galatasaray ve milli takım ile tarihi başarılara imza atacak, yurtdışına açılmak sonraki yılların futbolcuları (ve hatta basketbolcuları) için sıradan bir unsur haline gelecekti.

Basketbolda ise Dikembe Mutombo, Karl Malone gibi yıldızların parladığı NBA’de Michael Jordan ve Chicago Bulls fırtınaları esiyordu. Türkiye’de ise en kayda değer olay Efes Pilsen’in Naumoski, McRae ve Ufuk Sarıca‘lı kadrosuyla 1995-96 sezonunda Korac Kupası’nı almasıydı. 90’lı yıllarda bir rüzgar gibi gelip geçen Tofaş ise ertesi sene tekrar Korac finaline çıkma başarısını gösteriyor, ancak Aris’e yenilerek ikinci olabiliyordu.

Teniste de özel bir onyıldı 90’lar. 2000’lerin Federer-Nadal çekişmesi sayesinde özlememize pek fırsat kalmasa da Peter Sampras ve Andre Agassi çekişmesi 90’lar tenisine damgasını vurmuştu. Kadınlarda ise dile kolay toplam tam 22 Grand Slam kazanan efsanevi Steffi Graf başka kimsenin esamesinin okunmasına izin vermemişti.

Formula 1’de ise 90’lar kesinlikle altın yıllardı. Onyılın başı, dünyanın en istisnai sporcularından biri olan Ayrton Senna‘nın Alain Prost ile olan çekişmesine ve trajik kariyerine sahne olurken, sonu ise yaşayan efsane Michael Schumacher ve Mika Häkkinen‘in pitte değil pistteki nefes kesici yarışlarına tanıklık etti.

90’ların müzemizde bulabileceğiniz önemli spor olayları ve sporcuları ise şöyle:

Ayrton Senna
Euro ’96 Çıkartma Albümü
Galatasaray’ın Başarıları
Michael Jordan
Mika Häkkinen
Roberto Baggio
Ronaldo

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s