Televizyon

Şu an hayatımızın vazgeçilmezlerinden olan birçok kavram gibi, özel televizyon kanalları da hayatımıza 90’larda girdi.

Star 1 – İnterstar ile başlayan bu furya TRT’nin eğitici, öğretici, seviyeli, kimi zaman da sıkıcı tekelini kırdı ve halktan da büyük destek gördü. Yeni diziler, etkileyici filmler, elitlik kaygısı gütmeyen yarışma programları, görülmemiş mekanlar, duyulmamış şarkılar yaygınlaşan televizyon sayesinde evlerimize girdi. Çocuklar haftasonları türlü türlü çizgi filmleri izleyebilmek için erken kalkar oldular. Kısacası ekranın sol üstünde yer alan altın renkli STAR 1 logosu büyük bir değişimin başlangıcıydı.

Star 1’i kaçınılmaz olarak Kanal D, atv, Show TV gibi büyük kanallar izledi. Kanalların artmasıyla rekabet ortaya çıktı ve herkes elinden gelenin en iyisini yapmak zorunda kaldı. Programlar gitgide renklendi ve çeşitlendi, Batı’da ne varsa bizde de yavaş yavaş belirdi.

Tabii ki yorum farkından kaynaklanan bir takım fiyaskolar vardı. Ancak Süper Baba gibi unutulmaz yüzde yüz Türk malı programlar da 90’larda girdi hayatımıza bu ‘televizyon açılımı’ sayesinde…

Beğenelim, beğenmeyelim, Türk televizyonculuğunun 90’ların taşlı yollarında yürürken biz izleyicilere sundukları, veya evlerimize hiç olmadığı kadar büyük bir çeşitlilikle girmeye başlayan yabancı yapımların başlıcaları şunlardı:

2 Boyutlu Animasyonlar 
Alf
Ana
Barış Manço ile 7’den 77’ye
-Bizimkiler
Böyle Mi Olacaktı?
Carmen Sandiego
Cine 5
Clarissa Her Şeyi Açıklıyor.
Çılgın Bediş
Hugo
Jumanji
Jurassic Park
Kaygısızlar
Leon
Mahallenin Muhtarları
Nickelodeon Çizgi Filmleri
Pete & Pete’in Maceraları
Resim Sevinci
-Süper Baba
Teksoy Görevde

11 Responses to Televizyon

 1. turan ipek says:

  inter star’ın 92 93 yılları arasında gece yayın akışını gösterirken bir fon müziği çalardı. onu bulmam konusunda yardımcı olabilir misiniz?

 2. seyyar says:

  “süper baba” ile ilgili (kapsamlı bir)yazınız yok ya da rastlayamadım, eğer yoksa bu konuda çalışma yaparsanız eminim diğer yazılarınız gibi güzel bir yazı olacak. kolay gele, iyi ki varsınız.

  • melquiades says:

   Süper Baba çok alengirli bir konu olduğu için bir türlü bittiğine kanaat getirip yayınlayamadık ama çok yakında müzedeki yerini alacak. Haklısınız tabii, Süper Baba’sız bir 90’lar Müzesi düşünülemez.
   Teşekkürler!

 3. Anonymous says:

  volkan severcan’ın sunduğu bir program vardı. çocuklar bir şarkı seçer, sonra bu çocuklara makyaj yapılır, peruk takılır, elbiseler giydirilir. çocuk da o şarkının klibinin aynısı giib dans etmeye çalışır, playback yapardı.show tv’de yayınlanıyordu.

  • ahmet taklidi;) says:

   Bende çıkmıştım o programa ahmetin taklidini yapıp 6 tur birincisi olmuştumm eyy gidi günler hey

 4. nida aslıkara says:

  evet ben o programa katılıp nalanın taklidini yapmıştım videoları bulunabil mi acaba ama show da deil atv de yayınlanıyordu.

 5. Anonymous says:

  Slm 90ları hatirlamak çok güzel..Çocuk Programlarından bahsetmemişsiniz hiç 🙂 susam sokağı mesela 90ların unutulmazıdır.Kurbağa kermitler,edi ile büdü ve kurabiye canavarı unutulur mu hiç ?

 6. Anonymous says:

  pokemon ve power rangers ları unutmayalım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s